Marka Kimliği Çalışması Nedir, Nasıl ve Neden Yazılır?

Marka kimliği, yaptığınız işin ruhunu ifade eder. Çekirdek ideolojiniz hazır olmadan, logo dahil hiçbir iletişim çalışmasına başlamanızı önermiyoruz!

Oksitosin’de, “bizi diğerlerinden ayıran” diyebileceğimiz ve hiç de mütevazi olamayacağımız çok kıymetli bir bakış açısı var: Marka odaklı çalışıyor olmak ve en küçük iş için bile sözel marka kimliği oluşturmadan harekete geçmemek. 

Siz istediğiniz kadar ısrarcı olun, işiniz istediğiniz kadar acil olsun, biz bu marka kimliği dediğimiz çalışmayı yapmak zorundayız. Çünkü bunu yapmadan atacağınız herhangi bir adım, pazarlama ve reklam süreçlerinizi tamamen tesadüflere, şansa emanet etmek olacaktır. Bir düşünün; zaten zor bütçe ayırdığınız reklam ve pazarlama giderlerinizi rastgele havaya savurmayı mı yoksa bilinçli tercihler üzerine kurgulamayı mı seçerdiniz?

Kazanan girişimler, daima israfları en aza indirgemeyi seçen ve sadece sonuç getirecek işlere harcama yapan, “Yalın” düşünenler (Lean felsefesi için bakınız: https://lean.org.tr/ ) arasından çıkacaktır.

Pekiyi, öyleyse kısa bir giriş yapalım konuya… 

Marka platformu kavramının temel amacı, markanızın bir kimliği, kişiliği olmasını sağlamaktır. Herkes marka kimliği dendiğinde logoyu anlıyor, ama logo sadece marka kimliğinin görselleştirildiği “Görsel Marka Kimliği”nin içinde mini minicik bir öge. Yani önce marka platformu ile iletişim dilimizi, karakterimizi, ruhumuzu, nelere inandığımızı, varlık nedenimizi belirleyeceğiz ki bu yarattığımız varlığa sonradan bir elbise dikebilelim. 

Marka kimliği çalışmasının, dünyada uygulanan pek çok metodu var.

Bugün bir global markanın iletişim stratejisi dosyasına baktığınızda üçgen şeklinde bir şema ile karşılaşırsınız, başka bir global markanınkine bakınca sütunlar şeklinde, bir diğerinde iç içe geçmiş halkalar olarak… Ama işin özünde hepsinin önemli bir ortak noktası vardır: Markanın çekirdek ideolojisini ve marka öyküsünü belirlemek.

Zira tüm markalar bir öykü üzerine kuruludur. Öyküden kastımız “Şirketimiz şu yılda kurulmuştur” diye başlayan bir metin değil. Daha ziyade, markanızın değerleri doğrultusunda savaştığı bir şeyler olması hakkında. Bir öykünün kahramanı gibi; markanızın da yoldaşları, süper güçleri, kırılma noktaları ve yenmek istediği bir bölüm sonu canavarı bulunmalı. Eğer bunlar olmazsa, insanların da markanızı heyecanla ve gönülden takip etmesi için bir nedeniniz olmaz. En başta, sizin ve çalışanlarınızın işe sımsıkı sarılmasını sağlayamaz ve motivasyonsuz bir ekiple kendi çöküşünüzü hazırlamış olursunuz.

Marka platformu, başlı başına çok ciddi ama bir o kadar da eğlenceli ve işe yarar sonuçlar veren bir ders konusu diyebiliriz. Burada daha fazla detaya girmemiz biraz zor. 

O nedenle, size platform içerisinde kafa yorduğumuz o başlıkları kısa kısa yazalım da en azından bir fikir vermiş olalım:

  • Değerler
  • Beceriler
  • Marka Öyküsü Yazımı
  • BHAG Belirleme (Big Hairy Audicious Goal, yani “Büyük-Hırslı-Acayip-Gelecek”)
  • Misyon, Vizyon
  • Arketip Belirleme
  • Markayı Tanımlayan Sıfatları Belirleme
  • Markanın İletişim Dilini, Üslubunu Belirleme
  • Markanın Sunduğu Fayda ve Marka Vaadi Çalışması