Etkili Bir Marka İsmi Nasıl Olmalı?

Bazıları diyor ki, “marka ismi o kadar da önemli değil, yeter ki iyi iş yap!” Bazıları da kulaktan dolma ezberlenmiş bilgilerle “kısa olsun, okunaklı olsun yeterli” diyor. Peki hangisi doğru?

C şıkkı, hiçbiri! Marka ismi konusunda piyasada o kadar çok yalan yanlış ve ezbere bilgi var ki, bu konuya değinmesek olmazdı…

Bazen en basit görünen iş, en zorudur: Sadece bir isim, belki de tek kelimelik o basit, minicik detay… Acaba şirketinizin ismini marka isminiz olarak kullanabilir misiniz? Ya da kullanmalı mısınız? Çocuğunuzun ismini tescilletseniz mesela, belki de büyük babanızın? Belki de çok yaratıcı olduğunu düşündüğünüz, kelime oyunlu bir isim buldunuz?

Durun bakalım! Marka ismi maalesef çok bilinmeyenli bir denklem. Bu saydıklarımız arasında göz önünde bulundurmamız gereken o kadar çok faktör var ki, girişiminizin yurt dışına aynı isimle açılıp açılamayacağı veya mallarınızın piyasadan toplatılıp toplatılmayacağı gibi son derece kritik sonuçlara mal olabilir. 

Örneğin;

 • Bulduğunuz isim, gireceğiniz pazara uygun mu?
 • Markanızı doğru yansıtıyor mu?
 • Bir dilde çok güzel anlamlara gelirken başka dillerde kötü anlamlara geliyor mu?
 • Ne iş yaptığınızı çağrıştırıyor mı?
 • diye uzar gider..

Markanız, şekli ve adıyla mutlaka tescil edilmelidir.

Tescil edilmiş bir marka, kendisine benzer isme sahip başka bir markaya ya da şirkete dava açabilir; bize inanın, sırf marka hukuku konusunda çalışan ve bu işten çok iyi kazanan profesyoneller var. Haydi diyelim onlardan birine denk gelmediniz ya da dişe dokunur bir büyüme potansiyeliniz gözükmüyor, yani tehdit unsuru sayılacak kadar büyük bir işletme değilsiniz; bu durumda da en basitinden, sırf marka tesciliniz yok diye o hep katılmak istediğiniz fuara katılamamak gibi engellerle uğraşmak zorunda kalırsınız.

Biz, sizin bu sorunlarla karşılaşmanızı istemiyoruz çünkü çözüm ortağı olduğumuz markaların büyüdüğünü, dünyaya açıldığını, çok kazandığını ve dolayısıyla bize de kazandırdığını görmek istiyoruz.
Öyleyse gelin, inceleyelim. Bakalım, bir marka isimlendirme süreci bizde nasıl işliyor, hangi aşamalardan geçiyor…

 1. Marka Platformu çalışması yapılır. Marka adının dayanacağı kavramlar, değerler ve yaratılması istenen imaj belirlenir.
 2. Markanın faaliyet gösterdiği sektöre ilişkin ön araştırma yapılır; rakiplerin adlarına, marka adının uygulanacağı alanlara ve müşteri grubuna (B2C mi B2B mi vb.) bakılır.
 3. Marka adının hangi stratejiye göre seçileceğine (anlamlı mı, uydurma mı, akronim mi, en çok ya da en az kaç harften oluşacak, nasıl bir fonetiği olacak, küçük tipografi mi olacak, büyük mü v.b) karar verilir.
 4. Anahtar kelime çalışması yapılır.
 5. Farklı dillerin sözlüklerinden, tarih kitaplarından, terminoloji listelerinden, internet üzerinden vb. araştırma yapılarak ya da tamamen yaratıcı zihinsel çalışmalarla isimler bulunur ve bulunan her bir ismin anlamları not edilir.
 6. Bulunan isimlerin, TPE üzerinden uygunluk araştırması yapılır.
 7. İsimler sunulur ve ön eleme yapılır. Ön elemeden geçen isimlerin, gerekliyse tescil edileceği pazarlara yönelik ikinci kez kontrolleri yapılır.
 8. Patent ofisi aracılığıyla tescil başvurusu yapılır.