Broşür ve Katalog Tasarımı için Ajans

Broşür ve katalog tasarımı ile markanız basılı materyallerle elle tutulabilir, gözle görülebilir hale gelsin.

Her şeyin dijitalleştiği dünyada analog yöntemlerin yeri kaldı mı ki demeyin; fiziksel olarak basılı halde potansiyel müşterilerin eline ulaşabilen broşür ve katalog tasarımı hala günümüzde geçerliliğini koruyor.

Üstelik, bu materyalleri dijital ortamda indirilebilir ve incelenebilir yapmak da mümkün!

Broşür ve katalog tasarımı özellikle fuar, kongre, etkinlik gibi yüz yüze iletişim ve pazarlama çalışmalarınızda çok işe yarıyor. Söz uçar, yazı kalır. Gün içerisinde onlarca firma ile görüşmekte olan müşteriniz ya da tedarikçiniz akşam çantasını açtığında orada sizden bir şeyler bulması, sizi bir kez daha kendisine hatırlatacaktır. 

Ayrıca, ürün ve hizmetlerinizle ilgili detaylı bilgi verebilmek için de broşür ve kataloglar daha dikkat toparlayıcı özelliğe sahiptir. Zira dijital mecralarda etkileşim çok olsa da bu durum bazen bir dezavantaja dönüşebiliyor. Tam sizinle ilgili bir şey okurken karşısına çıkan alakasız bir Whatsapp mesajı, bir sosyal medya iletisi müşterinizin pencereyi birkaç saniye içinde kapatmasına yol açabilir. Ama broşürde bu risk daha düşüktür. İki eli de dolu olan müşterinizin dikkati, en azından normalden biraz daha sizinle olacaktır.

Broşür ve Katalog Tasarımında Adımlar

İçeriğiniz hazır olsun.

İlk görüşmeniz gereken kişi grafik tasarımcı değil, metin yazarıdır. Metin yazarınız ile birlikte oturup tüm metinleri elden geçirmelisiniz. Oraya çıkacak başlıklara, metin içeriklerine göre tasarımcı tasarımına başlayabilir. Bu bilgiler olmadan çalışması sadece zaman kaybıdır. 
Özellikle ürünlerinizin teknik bilgileri gibi kısımlarda yazarınızın sizin birebir desteğinize ihtiyacı olacağını unutmayın. Hiç kimse sizin işinizi sizden daha iyi bilemez…

Fotoğraflarınız da önceden hazır olmalı.

Ürün ve hizmetlerinizi albenili gösterebilmeniz için profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışmalısınız. Bunu size ajansınız sağlayacaktır; fakat bütçeniz profesyonel fotoğraf çekimi için yetersiz kalıyorsa, kendi imkanlarınızla fotoğraf çekecekseniz, en azından  yüksek çözünürlüklü ve iyi ışıklandırılmış fotoğraflar çekmeye çalışın. Ürünlerinizin net göründüğünden emin olun, uzaktan veya detay halinde farklı kareler almanız da grafik tasarımcınıza daha fazla malzeme sağlayacaktır.

Broşür veya katalog tasarımınıza başlıyoruz.

Geçmiş olsun. En zor kısmı atlattınız. Artık tüm bilgileri grafik tasarımınızı yapacak ajansa iletebilir ve sonucunu bekleyebilirsiniz. Ortaya çıkacak sonuç üzerinde her zaman revizyon yaptırma hakkınız vardır; ama karşınızdaki uzmanın bu işi yıllardır, yüzlerce farklı sektöre ve firmaya yapıyor olduğu gerçeğini de unutmamalı ve önerilerine kulak vermelisiniz. Grafik tasarımcınız bir şeyi değiştirmemek konusunda size ısrar ediyorsa, bir bildiği vardır, emin olun.